Oksi-gaz Uygulamalarında Gaz Tüplerini Açma-Kapatma Kuralları

28.12.2015

Teknik Makale

Oksi-gaz uygulamalarında basınçlı gaz tüpleri ile çalışmanın birçok tehlikesi bulunmaktadır. Tüp , basınç regülatörlerinin ve diğer gaz ekipmanlarının yanlış kullanımları sonucunda gaz sızıntıları oluşarak tüp patlamalarının meydana gelmesi kaçınılmazdır. Bu kazaları önleyebilmek için tüpler ve gaz ekipmanlarının doğru ve güvenli kullanımına yönelik kullanıcı eğitimleri düzenlenmeli; oksi-gaz uygulaması için doğru ekipmanlar seçilmeli ve ekipmanların devamlı kontrolleri ve bakımları yapılmalıdır.

Bu bağlamda, meydana gelebilecek olası kazaları engellemek için gaz tüplerini açma ve kapatma kurallarına çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Gaz Tüplerini Açma Kuralı

  1. 1. Hamlaç üzerindeki yanıcı gaz ve oksijen ventilinin kapalı konumda olduğundan emin olunuz.
  2. 2. Yanıcı gaz ve oksijen regülatörleri üzerindeki basınç ayar tutamağını (1) saat yönünün tersine çevirerek gevşek konuma getiriniz.
  3. 3. Yanıcı gaz ve oksijen tüpleri üzerindeki ana ventilleri (2) yavaş yavaş ½ tur çevirerek açınız. Oksijen tüpünün ventilini tamamen açılana kadar yavaş yavaş açmaya devam ediniz.
  4. 4. Regülatör üzerindeki basınç ayar tutamağını (1) saat yönünde çevirerek yavaş yavaş sıkınız; istediğiniz çalışma basınç değerine gelince bırakınız.

Not: Tüp ventilleri takılarak ani açılıyorsa veya başka bir aletle açılıyorsa bu tüpleri kesinlikle kullanmayınız. Gaz dolum ve satış firmasına haber vererek güvenlik nedeniyle tüp ventilinin değiştirilmesi konusunda talimat veriniz.


Gaz Tüplerini Kapatma Kuralı

  1. 1. Yanıcı gaz ve oksijen tüpleri üzerindeki ventilleri (2) tam kapatınız.
  2. 2. Hamlaçtaki önce yanıcı gaz ventilini açarak regülatör ve hortum içerisindeki basınçlı yanıcı gaz boşalana kadar tahliye ediniz. Lüle ucundaki gaz akışı bitince hamlaç üzerindeki yanıcı gaz ventilini kapatınız. Bu işlem tamamlandığında yanıcı gaz regülatörü üzerindeki manometrelerin göstergeleri “0” konumuna gelmeli.
  3. 3. Hamlaç üzerindeki oksijen ventilini açarak regülatör ve hortum içerisindeki basınçlı oksijen gazı boşalana kadar tahliye ediniz. Lüle ucundaki gaz akışı bitince hamlaç üzerindeki oksijen ventilini kapatınız. Bu işlem tamamlandığında oksijen regülatörü üzerindeki manometrelerin göstergeleri “0” konumuna gelmeli.
  4. 4. Tüplere bağlı olan yanıcı gaz ve oksijen regülatörleri üzerindeki basınç ayar tutamağını (1) saat yönünün tersine çevirerek gevşek konuma getiriniz.

Not: Tüpleri açma ve kapatma kuralları Asetilen, Propan, LPG ve Doğalgaz için aynıdır. 

Copyright © 2015 Bu teknik makalenin her türlü kullanım ve yayın hakkı Kaynak Tekniği Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye aittir. Yazılı izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kısmen veya tamamen alıntı yapılamaz ve kullanılamaz.