Oksi-gaz Uygulamalarında Alev Oluşturma ve Sonlandırma

28.12.2015

Teknik Makale

Oksi-gaz uygulamalarında özellikle metal kesme işleminde parça yüzeyinin düzgün olması ve parçanın kolay kesilmesi istenir. Buna göre düzgün alev ayarı oluşturmak önemli bir noktadır. Oksi-gaz kesme işleminde yapılan alev ayarındaki oksijen ayarı parça kalınlığına göre yapılmaktadır. 

Oksi-Asetilen Alev Oluşturma (İki Parçalı Kesme Hamlacı için)

  1. 1. Kesme hamlacı üzerindeki tüm valfler kapalı konumda iken; tutamak üzerindeki (3) oksijen valfini sonuna kadar açınız.
  2. 2. Tutamak (1) üzerindeki kırmızı yanıcı gaz valfini (2) yaklaşık olarak ¼ tur açınız ve kesme lülesi gaz çıkışında (5) kaşık çakmak ile alev oluşturunuz.
  3. 3. Oluşan alevin islenmesi kesilinceye kadar kırmızı yanıcı gaz valfini (2) açmaya devam ediniz.
  4. 4. Parlak alev konisi oluşuncaya kadar kesme kolu üzerindeki oksijen valfini (4) açmaya devam ediniz.
  5.  

Oksi-Propan (Doğalgaz/Lpg) Alev Oluşturma (İki Parçalı Kesme Hamlacı için)

  1. 1. Kesme hamlacı üzerindeki tüm valfler kapalı konumda iken; tutamak üzerindeki (3) oksijen valfini sonuna kadar açınız.
  2. 2. Tutamak (1) üzerindeki kırmızı yanıcı gaz valfini (2) yaklaşık olarak ¼ tur açınız ve kesme lülesi gaz çıkışında (5) kaşık çakmak ile alev oluşturunuz.
  3. 3. Parlak alev konisi oluşuncaya kadar kesme kolu üzerindeki oksijen valfini (4) açmaya devam ediniz.
  4. 4. Alev gücü istediğiniz değerden düşük ise tutamak üzerindeki kırmızı yanıcı gaz valfi (2) ve kesme kolu üzerindeki mavi oksijen valfini (4) açarak istediğiniz alev gücüne ayarlayınız.
  5. 5. Kesme lülesi ağzında oluşan açık mavi alev konisi(çekirdek alev); karbonlu çelik parçanın kenarına kesme tekniğine uygun yaklaştırılır. Parçanın kenarı tavlanma kıvamına geldiğinde kesme kolu üzerindeki kesme mandalına basarak (6) kesme işlemine başlayabilirsiniz.

 

Oksi-Gaz İşleminin Sonlandırılması ve Hamlacın Kapatılması (İki Parçalı Kesme Hamlacı için)

Oksi-Asetilen için; önce kesme kolu üzerindeki oksijen valfini (4) kapatınız. Daha sonra tutamak üzerindeki yanıcı gaz valfini (2) kapatınız. En son olarak da tutamak üzerindeki oksijen valfini (3) kapatınız.

Oksi-Propan (LPG, Doğalgaz) için; önce tutamak üzerindeki yanıcı gaz valfini (2) kapatınız. Sonra kesme kolu üzerindeki oksijen valfini (4) kapatınız. Daha sonra tutamak üzerindeki oksijen valfini (3) kapatınız.

Copyright © 2015 Bu teknik makalenin her türlü kullanım ve yayın hakkı Kaynak Tekniği Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye aittir. Yazılı izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kısmen veya tamamen alıntı yapılamaz ve kullanılamaz.