Oksi-Gaz Kesme, Tavlama, Lehimleme Ve Kaynak İşlemlerinde Kullanılan Alev Çeşitleri

23.11.2015

Harris ve Askaynak by Harris Oksi-gaz Ekipmanları

Karbürleyici Alev: Yanıcı gazı fazla alevdir. Nötr alev konumunda iken yanıcı gaz akış miktarı fazlalaştırılır ya da oksijen gaz akış miktarı azaltılarak ayarlanır.

Kullanıldığı Yerler

Hafif Karbürleyici: Alüminyum kaynağı, Harris Blockade lehim teli ile bakır-bakır alaşımlarının sert lehimleme işlemi. Kuvvetli karbürleyici: Dökmedemir kaynağı,yüzey dolgu işlemleri

 

Nötr Alev: Yanıcı gazı ve oksijeni dengeli yanan alevdir. Nötr alev gaz cinsine göre değişkenlik gösterir. Bu oranlar; Asetilen/Oksijen (1/1.1 hacim oranları), Doğalgaz/Oksijen (1/2 hacim oranları), Propan/Oksijen (1/4 hacim oranları).

Kullanıldığı yerler

Çeliklerin kaynağı, bakır kaynağı (oksi-asetilen ile) Gümüş-bakır alaşımlı lehim telleri ile sert lehimleme uygulaması (tüm yanıcı gazlar ile)

 

Oksitleyici Alev: Oksijeni fazla alevdir. Nötr alev konumunda iken yanıcı gaz akış miktarı azaltılır ya da oksijen gaz akış miktarı fazlalaştırarak ayarlanır.

Kullanıldığı yerler

Pirinç kaynağı, çinko kaynağı (asetilen ile Doğrultma, sertleştirme ve tavlama işlemleri (tüm yanıcı gazlar ile) Pirinç lehim teli ile sert lehimleme (tüm yanıcı gazlar ile)

 

Harris ve Askaynak by Harris oksi-gaz ekipmanları ürün kataloğuna ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Copyright © 2015 Bu teknik makalenin her türlü kullanım ve yayın hakkı Kaynak Tekniği Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye aittir. Yazılı izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kısmen veya tamamen alıntı yapılamaz ve kullanılamaz.