Treyler Sektöründeki En İyi Alüminyum Kaynak Uygulamaları İçin Yapılacaklar Adım-2

Kaynak Telinin Doğru Şekilde Depolanması, Ön Tav ve Parçaların Uygun Şekilde Temizlenmesi

Adım İki: Kaynak Telinin Doğru Şekilde Depolanması, Ön Tav ve Parçaların Uygun Şekilde Temizlenmesi

 

Kaynak Telinin Doğru Şekilde Depolanması

 Alüminyum kaynak telini temiz ve kuru bir ortamda, tercihen orijinal paketinde saklayın. Bu koşullar altında tel, birkaç yıllık raf ömrüne sahip olur.
 
Kaynak teli suya maruz kalmamalı ve düşük bağıl nem koşullarında saklanmalıdır. Bu koşulları sağlamanın en kolay yolu, telin 60 vat ampul ile aydınlatılmış kapalı metal bir dolap içinde orijinal paketinde saklanmasıdır. Ampulde yayılan ısı, dolap içindeki sıcaklığı yaklaşık 10 derece artırarak, bağıl nem oranını düşürecektir.
 
Kısmi olarak kullanılan tel makaraları, kullanım sonrası orijinal paketlerine konulmalı ve gece boyunca kaynak makinesi üzerinde açıkta bırakılmamalıdır. Alternatif olarak, tel makarasının tamamen kullanılıncaya kadar plastik bir kapta muhafaza edilmesi de uygundur.
 
Telin klimalı bir ortamda depolanması sorunlara neden olabilir. Nispeten soğuk olan telin sıcak, nemli bir günde paketinden çıkarılması durumunda, nemli hava tel üzerinde yoğunlaşabilir.
 
Telin klimalı bir odada depolanması gerekirse, çalışma alanına açılmamış halde getirin ve ısınıncaya kadar bekletin.
 

Ön Tav

Yaygın olarak bilinenin tersine, TIG ve MIG/MAG kaynaklarının her ikisi de ön tav gerektirmez. Aslında ön tav, doğru ekipmanla nadiren gereken bir işlemdir. Bunun dışında, uzun süreli ön tav mekanik özellikleri önemli derecede azaltabilir.
 
Isıtma işleminde son adım olan yaşlandırma, 325 ve 400 derece arasında sıcaklıklarda gerçekleştirilir. Alaşımları en yüksek yaşlandırma sıcaklığında veya daha yüksek bir sıcaklıkta ön ısıtma işlemine tabi tutarsanız, alaşımın mekanik özelliklerini bozarsınız.
 
Bu, tüm ön ısıtma işlemlerinin kötü olduğu anlamına gelmiyor. Örneğin, nem oranı çok yüksek ise, nemi ortadan kaldırmak için 200 derecede ön ısıtma yapmanız uygundur.
 

Parçaların Uygun Şekilde Temizlenmesi

Alüminyumun kaynak yapılmadan önce temizlenmesi, iki ayrı ve farklı işlemden oluşmaktadır.
 
• İmalatta kullanılan tüm yağlar, kayganlaştırıcılar, soğutucular ve diğer hidrokarbonlar temizlenmelidir. Temizlenmemesi halinde, bu hidrokarbonlar, kaynak yayına geçerler ve hidrojen gazı yayarak kaynakta gözenekler oluşmasına neden olurlar. Hidrokarbonlar iki yöntemden biri kullanılarak temizlenebilir. En yaygın olan yöntem, kaynağın aseton, tolüen, MEK veya karbüratör temizleyici gibi iyi bir yağ çözücü içeren temiz bir bezle silinmesidir. Alkol iyi bir yağ çözücü değildir ve alüminyum temizliğinde kullanılmamalıdır. Alternatif olarak, ancak pek yaygın olmayan yöntem ise, alüminyumun hafif alkalin çözeltisi içeren bir depoya batırılması, ardından durulanması ve kurutulmasıdır.
 
• Tüm ağır oksitler çıkarılmalıdır. Bu genellikle paslanmaz çelik telden bir fırça kullanılarak elle veya elektrikli tel fırçalama cihazı ile yapılır. Malzemelerin dış ortamda depolanması ve ağır gri bir oksit oluşması durumunda, oksidin zımpara veya taşlama diski kullanılarak temizlenmesi gerekebilir.
 
 

Birinci adım olan "Alaşımı Tanıma ve Doğru Dolgu Alaşımı Kullanma" yazımıza ulaşmak için tıklayın.

Üçüncü adım oln "Doğru Ekipman, Doğru Koruyucu Gaz Akış Oranı, Dokuma ve Salınım Tekniği" yazımıza ulaşmak için tıklayın.