Optik Netliğin Önemi

VIKING™ PAPR 3350 Kaynak Maskesi ve 1/1/1/1 Optik Netlik,

Optik Netlik: Neden Önemli ve Ne Anlama Geliyor

Otomatik kararan kaynak maskesi seçiminde sadece standart iş güvenliği hususları değil, kullanıcının görüş rahatlığı da hesaba katılmalıdır. Uygulama için doğru maskeyi kullanmanız yüzünüz ve gözlerinizi kıvılcımlardan korumakla kalmaz, aynı zamanda genel üretkenliğinize ve iş kalitenize de katkıda bulunur. Maskenin optik netliği ve kullanıcıya sunduğu görüş netliği de bu bakımdan önem arz eder.

Kaynak yapmanın zor bir iş olduğunu ve özellikle 8 - 10 saatlik mesainin büyük bölümünde maske kullanan kaynakçılar için, zaman zaman ince, sıra dışı ve/veya pahalı malzemeler üzerinde çalışırlarken bu durumun bilhassa geçerli olduğunu biliyoruz. Sürekli değişen arkta ve kaynak banyosundaki zor algılanan değişiklikleri daha net bir şekilde algılayabildiğiniz takdirde, daha kesin sonuçlar ve daha yüksek kaliteli kaynaklar elde edebilirsiniz.

Çok karanlık olan veya filtresinden sunduğu görüş kalitesi çok fazla değişkenlik gösteren bir maske rahatsızlığa, görüş sorunlarına ve hatta düzensiz kaynaklara yol açabilir. Yüksek kaliteli bir otomatik kararan maskeyi ve kartuşunu televizyonunuz gibi düşünebilirsiniz. Spor programlarını ve filmleri eski ve karıncalı bir analog ekranda değil, net ve yüksek çözünürlükte görüntü sunan bir ekranda izlemek istersiniz öyle değil mi? Aynı görüntü kalitesini kaynak maskenizden de beklemeniz gerekmez mi?

Optik netlik tam olarak bu noktada devreye girer. Birleşik Devletler kaynak maskesi tasarımında henüz herhangi bir resmi standart benimsememiş olduğundan, Lincoln Electric'in de aralarında bulunduğu üreticiler kaynak sektöründe göz ve yüz koruması hususlarını düzenleyen üçüncü taraf Avrupa Standartlarını yol gösterici olarak kabul etmektedir. Otomatik kararan kaynak maskesi kartuşlarına yönelik ilgili standart EN379'dur (EN harfleri "Avrupa Standardı"nın kısaltmasıdır) ve bu standart önemli optik netlik derecelerini içerir.

Yazının devamı için lütfen tıklayın!

VIKING™ PAPR 3350 Kaynak Maskesi'ni İncelemek İçin Tıklayın!