Kaynak Öncesinde Alüminyumu Temizlemenin En İyi Yolu Nedir?

Yağ/gres ve oksit temizleme

Alüminyum Kaynağı Öncesi Temizlik

 

Kaynak Öncesinde Alüminyumu Temizlemenin En İyi Yolu Nedir?

Aluminyumun kaynak öncesi temizliği için iki işlem gereklidir; yağ/gres ve oksit temizleme. Aşağıdaki sıralamada görüldüğü gibi öncelikle yağ ve gresi, ardından da oksitleri temizleyin. Bu işlemi belirtilen sırayla yapmanız kritik bir önem taşımaktadır.

Alüminyum kaynağı uygulamaları öncesinde aşağıdaki işlemleri gerçekleştirin:

1. Organik bir çözücü (örneğin aseton) veya bir yumuşak alkali çözelti (örneğin etkili bir sabun) kullanarak yağ, gres ve su buharını giderin. Sitrüs bazlı yağ çözücüler de kullanabilirsiniz; ancak, kaynak öncesinde parçayı mutlaka yıkayıp kurutun.

2. Paslanmaz çelik tel fırça(sadece alüminyum için kullanılan), güçlü bir alkali veya asit kullanarak yüzeydeki oksitleri giderin. Birçok kaynak tedarikçisi bölgesel uygulamalar için sprey veya krem tüpü halinde oksit giderici çözeltiler satmaktadır. Bu çözeltileri kullanırken son derece dikkatli olun ve kaynak öncesinde parçayı yıkayıp kurutun.

3. Parçaları gerekli pozisyonda birleştirin. Kaynak işlemi hemen uygulanmayacaksa, havadaki kir ve tozun birleşim bölgesine girmemesi için bu bölgeyi kahverengi Kraft kağıdı ile kaplayın.

4. Alüminyumu oda sıcaklığında ve kuru tutun.

5. Kaynak işlemini birkaç gün içinde gerçekleştirin. Daha fazla bekletildiyse, kaynak öncesinde birleşim bölgesini tekrar temizleyin.

Treyler Sektöründeki En İyi Alüminyum Kaynak Uygulamaları İçin Yapılacaklar Adım-1 yazımız için tıklayın!