EN 10204 Standardında Tanımlanmış 3.1 Sertifikasyonu

28.3.2018

Askaynak, EN 10204 Standardında Tanımlanmış 3.1 Sertifikasyonu Müşterilerine Sunuyor

Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak, özel test sonuçlarıyla birlikte ürünün ilgili standarda uygunluğunu gösteren ve özellikle kritik uygulamalarda tercih edilen EN 10204 standardında tanımlanmış sertifikaları müşterilerine sunuyor. AWS A5.01 ve ISO 14344 standartlarında belirtilen batch/lot sınıflandırmaları, 3.1 sertifikaların hazırlık sürecinde değişiklikler oluşabileceği için önem arz ediyor.

Örtülü kaynak elektrotları için AWS A5.01 standardında C1, C2, C3, C4 ve C5 olmak üzere 5 adet batch/lot sınıflandırması tanımlanıyor ve bunlar hazırlık aşamasında değişkenlik gösterebiliyor. C4 ve C5 lot sınıflarına uygun olarak üretilmiş ürünler ile 3.1 sertifikada gösterilmiş kimyasal ve mekanik değerler çok daha hassas bir seviyede elde ediliyor. 3.1 sertifikasyon süreçlerinde tüm testleri titizlikle ve sırasıyla belli aşamalardan geçiriyoruz. Yaklaşık 15 günde süreci tamamlıyor ve müşterilerimizle paylaşıyoruz.

3.1 sertifikaları müşteriye sevkiyatı gerçekleştirilecek batch/lot özelindeki ürünlerin mekanik ve kimyasal değerlerini içerdiğinden özellikle kritik uygulamalarda tercih ediyoruz. İşleme müşterilerimizin talebiyle başlıyoruz. 3.1 sertifika talebi müşteri tarafından siparişle birlikte satış temsilcisine iletiliyor ve satış temsilcisi de bu talebi üretim planlamaya iletiyor. Üretilen nihai üründen 3.1 testleri için yeterli miktarda ürün numunesi alınıyor. 3.1 sertifikası hazırlanacak ürünlerin mekanik testleri için ilgili ürün standartlarına uygun kaynak uygulaması yapılıyor. Bu işlem yaklaşık 8 saat sürüyor. Ardından elde edilen kaynak metalinden çekme testi numunesi ve çentik darbe test numunesi çıkarılıyor. Bu numuneler ürünün standart sınıflandırmasında taahhüt edilen veya varsa müşterinin talep ettiği sıcaklıklarda test ediliyor. Kimyasal analiz için de yine standartlara uygun olarak belirlenen iş parçası üzerine saf kaynak metali dolumu yapılıyor ve kimyasal analizi gerçekleştiriliyor. Askaynak’ta gerçekleştirilen tüm bu testler yaklaşık 15 günde tamamlanıyor ve test sonuçları müşteri ile paylaşılıyor.

C1; üreticinin kalite güvence anlayışına uygun olarak yaptığı standart üretimi, C2; ardışık 24 saat içinde üretilen maksimum 45 tonluk ürünü, C3; ardışık 24 saat içinde üretilen, elektrot örtüsü veya kimyasal kompozisyonunun ve çekirdek teli ve çekirdek telinin kimyasal kompozisyonunun kontrol altında tutulan maksimum 45 tonluk ürünü, C4; elektrot örtüsü tek bir yaş karışımdan hazırlanan ve çekirdek teli tek bir döküm numarasından üretilen ürünü, C5 ise elektrot örtüsü tek bir kuru karışımdan hazırlanan ve çekirdek teli tek bir döküm numarasından üretilen ürünü tanımlıyor. Ek olarak C4 ve C5 lot sınıflarına uygun olarak üretilmiş ürünler ile 3.1. sertifikada gösterilmiş kimyasal ve mekanik değerler çok daha hassas bir seviyede elde ediliyor.

Siz de tedarik edeceğiniz ürünler için 3.1 sertifikası isterseniz bize buradan ulaşabilirsiniz.